BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa
29.05.2019
Tegoroczne, główne uroczystości związane z ogólnopolskimi obchodami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ odbyły się w Rzeszowie.


Pamięć o weteranach i uczestnikach misji uczczona została także w Gdyni. W środę, 29 maja, o godzinie 11:00, na skwerze Kościuszki, przy Pomniku Polska Morska marynarze oddali hołd wszystkim weteranom oraz uczestnikom misji poza granicami kraju.


 

GALERIA

 

***

Żołnierze Wojska Polskiego w misjach zagranicznych uczestniczą od 1953 roku. W tym czasie wzięli udział w ponad 90 misjach i operacjach pokojowych organizowanych przez ONZ, OBWE, UE i NATO. Uczestniczyło w nich ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy i pracowników wojska. W trakcie misyjnej służby zginęło 120 Polaków a ponad 800 zostało rannych (najwięcej w Iraku i w Afganistanie).


Pierwsze zwarte jednostki Wojska Polskiego pojawiły się w misjach wojskowych na szeroką skalę w 1973 roku, podczas operacji UNEF II w Egipcie. Obecnie polscy żołnierze uczestniczą w misjach poza granicami kraju miedzy innymi w Iraku (PKW Irak), Afganistanie (PKW Afganistan), Kosowie (PKW KFOR), Bośni i Hercegowinie (PKW EUFOR/MITT), Rumunii (PKW Rumunia), państwach bałtyckich (PKW Łotwa, PKW Orlik 8) oraz w basenie Morza Śródziemnego (PKW Sophia). W ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 – SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1) operuje także fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski (PKW Pułaski).

W tym roku po raz ósmy obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa, wprowadzony w życie z dniem 30 marca 2012 r., przyznający weteranom i weteranom poszkodowanym szereg uprawnień, związanych z uhonorowaniem ich służby oraz zapewnieniem im świadczeń opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej, dofinansowania nauki, uprawnień socjalnych i pracowniczych, a także możliwości przyznania dodatku weterana tym spośród nich, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką. Do chwili obecnej status weterana i weterana poszkodowanego przyznano ponad 10 tys. osób.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych