BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Inauguracja Dni Morza w Gdyni
23.06.2019
W niedzielę, 23 czerwca, z udziałem Marynarki Wojennej odbyły się uroczystości inaugurujące gdyńskie obchody Dni Morza. Uczestniczył w nich dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

 

Gdyńskie obchody Dni Morza tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. w intencji Ludzi Morza odprawioną przez proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka. Po nabożeństwie, jego uczestnicy, w asyście Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej przemaszerowali pod pomnik Polska Morska, gdzie nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów. Następnie Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała Hymn do Bałtyku i Pieśni Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Uroczystość zakończyła się defiladą.

 

GALERIA

 

 

***

 

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Dni Morza.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych