BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Chrzest i wodowanie holownika H-2 Mieszko
08.07.2019
W poniedziałek, 8 lipca, w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu holownika (H-2) Mieszko. To trzecia, z sześciu nowoczesnych jednostek typu B860 budowanych dla Marynarki Wojennej RP.

 

Uroczystość chrztu holownika proj. B 860/3 budowanego dla 3. Flotylli Okrętów miała miejsce w Gdańsku na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Matką chrzestną holownika została pani mgr Magdalena Śniadecka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich. W uroczystości wzięli udział zastępca Inspektora Marynarki Wojennej – kontradmirał Krzysztof Zdonek, zastępca dowódcy 3. Flotylli Okrętów – komandor Wojciech Sowa oraz zaproszeni goście.
Podczas ceremonii Matka chrzestna jednostki pani mgr Magdalena Śniadecka, wypowiedziała słowa chrztu: "Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Mieszko", po czym nastąpiło symboliczne rozbicie butelki o burtę i wodowanie holownika.

GALERIA

***


Kontrakt na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej RP podpisano w czerwcu 2017 r. w wyniku rozstrzygnięcia przetargu pn. "Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. Holownik". Realizacja zamówienia dotyczy zaprojektowania i wybudowania jednostek pływających klasy holownik.

Budowę pierwszego holownika (H-11) Bolko rozpoczęto 16 listopada 2017 r., stępkę położono 23 stycznia 2018 r., a wodowanie i chrzest odbyły się 8 października ubiegłego roku. Bolko ma zostać wcielony do służby w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Cięcie pierwszych blach pod budowę kolejnej jednostki (H-1) Gniewko nastąpiło 16 marca 2018 r., zaś stępkę położono 16 maja 2018 r. Uroczystość chrztu i nadania imienia odbyła się 5 marca br. Aktualnie w stoczni trwa budowa kolejnej, trzeciej już jednostki (H-2) Mieszko, która tak jak poprzednia, ma zostać wcielona w skład 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Kolejne jednostki w kilkumiesięcznych sekwencjach mają trafić na zmianę do obydwu flotylli do 2020 r.
Holowniki będą przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Uciąg holowników ma wynosić ponad 35 t.


Podstawowe parametry holownika typu B860
Długość całkowita: 29,20 m
Szerokość: 10,40 m
Uciąg: 35 t
Załoga (osób): 10
Wyporność: do 490 t
Wysokość na śródokręciu: 4,95 m

System napędowy:
Silniki Główne: 2 x 1200 kW
Pędniki azymutalne: 2 x 1200 kW

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych