BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Święto Wojska Polskiego
12.08.2019
W czwartek, 15 sierpnia, we wszystkich garnizonach Marynarki Wojennej, odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Marynarze uczestniczyć będą w uroczystościach patriotyczno-religijnych, a także zaprezentują swój sprzęt i wyposażenie.

 

GALERIA

Wielka gala banderowa na okrętach MW

Uroczystości na cmentarzu MW

Uroczysta msza św. w intencji Wojska Polskiego

Uroczysty apel z okazji święta Marynarki Wojennej

Festyn Wierni Polsce

 

Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego, 99. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego odbędą się w Katowicach. Do udziału w przedsięwzięciu Marynarka Wojenna wydzieliła dwie wyrzutnie rakietowe MLV, dwa wozy kierowania środkami walki CCV (3. Flotylla Okrętów - Morska Jednostka Rakietowa), a także śmigłowce: zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ i dwa ratownicze W-3WARM Anakonda (Brygada Lotnictwa MW). W uroczystościach weźmie również udział Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz poczty sztandarowe 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, a także 8. i 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego. Będzie można także zobaczyć sprzęt i wyposażenie marynarzy prezentowane przez Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej.


Wszystkich chętnych zapraszamy także do udziału w Festynie pod nazwą „Wierni Polsce” zorganizowanego z okazji Święta Wojska Polskiego, który rozpocznie się o godzinie 15:00 w Pucku. W ramach spotkania z żołnierzami będzie można zapoznać się z wybranym sprzętem będącym na wyposażeniu Wojska Polskiego. Zaplanowano również występy Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, Zespołu Wokalnego Klubu MW oraz artystów z klubów wojskowych.


Z okazji Święta Wojska Polskiego Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na „Dzień Otwarty” w godzinach 10:00 – 18:00. Tego samego dnia w godzinach 14:00-18:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:20). Zapraszamy również do bezpłatnego zwiedzania Okrętu Muzeum ORP Błyskawica. Jednocześnie informujemy że w dniach 13, 14 i 16 sierpnia br. jednostka będzie zamknięta dla zwiedzających.


Serdecznie zapraszamy!


PLAN OBCHODÓW ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W GARNIZONIE GDYNIA


Gdynia - Oksywie

 • 08.00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej;
 • 08.30 – złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej;
 • 09.30 – uroczysta msza święta z okazji Święta Wojska Polskiego w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu połączona z odsłonięciem tablicy upamiętniającej kapłanów pełniących posługę duszpasterską pośród marynarzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okresie II wojny światowej.

Gdynia - Skwer Kościuszki

 • 12.00 – uroczystości wojskowe przy Nabrzeżu Pomorskim przed okrętem muzeum ORP Błyskawica, w tym:
  • odczytanie rozkazu okolicznościowego z okazji święta WP;
  • narodowy salut armatni (21 strzałów) z historycznego niszczyciela ORP Błyskawica;
  • Apel Pamięci, salwa honorowa;
  • defilada Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Kosakowo

 • 12.15 – złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 r.


Sopot


 • 12:30 – Msza święta z okazji Święta Wojska Polskiego w kościele pw. Św. Jerzego;
 • 13:30 – Uroczysty przemarsz uczestników pod pomnik Armii Krajowej;
 • 13:45 – Odczytanie Apelu Pamięci i złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej.


15 sierpnia, mija 99 lat od dnia, w którym załamano czołowe natarcie Armii Czerwonej na Warszawę w wojnie polsko - bolszewickiej. Dla podkreślenia wysiłków setek tysięcy żołnierzy polskich walczących o niepodległość swojej Ojczyzny dzień ten na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 roku został zatwierdzony jako Święto Żołnierza. Święto Żołnierza obchodzono w Wojsku Polskim bardzo uroczyście w okresie międzywojennym, starając się nadać mu oblicze wspólnego święta zarówno wojska jak i społeczeństwa. Ustawą z 30 lipca 1992 roku przywrócono ten dzień jako datę obchodów Święta Wojska Polskiego.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych