BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
80. rocznica zatopienia OORP Mazur i  Nurek
01.09.2019
1 września 1939 roku, po bohaterskiej obronie Portu Wojennego w Gdyni, zatonął torpedowiec ORP Mazur oraz okręt-baza nurków ORP Nurek.

W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń marynarze 3. Flotylli Okrętów uczcili pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę.


Obchody na Westerplatte rozpoczęły cykl uroczystości i wydarzeń związanych z upamiętnieniem wybuchu II wojny światowej. Tragedia pierwszych dni września 1939 roku nieodłącznie wiąże się także z bohaterską obroną Portu Wojennego na gdyńskim Oksywiu. To tutaj, 1 września, dwa okręty polskiej Marynarki Wojennej, ORP Mazur oraz ORP Nurek zastał wybuch wojny. Pomimo podjętych działań, mających na celu odparcie nalotu nieprzyjacielskich bombowców, załoga ORP Mazur nie była w stanie wygrać walki wobec tak wielkiej dysproporcji sił. Na pokładzie ORP Nurek zginęło 16 z 22 członków załogi w tym dowódca, chor. mar. Wincenty Tomasiewicz. Z liczącej 75 osób załogi ORP Mazur zginęło prawie 40 marynarzy, a wielu zostało rannych. Rozmiar tragedii spotęgowała także zgromadzona na pokładach obydwu jednostek amunicja, którą miano przetransportować na Hel. Straty poniesione na OORP Mazur i Nurek były jednymi z największych, jakie poniosła Marynarka Wojenna na polskich jednostkach morskich podczas wojny obronnej w 1939 r.


W tym szczególnym dniu o godzinie 14:00, w Porcie Wojennym w Gdyni marynarze 3. Flotylli Okrętów oddali hołd poległym bohaterom. Uroczystość w asyście kompanii honorowej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej MW odbyła się przy nabrzeżu, przy którym w dniu rozpoczęcia II wojny światowej cumowały bohaterskie okręty. Po odczytaniu Apelu Poległych oddana została salwa honorowa. Z pokładu motorówki cumowniczej M-22, w miejscu zatonięcia jednostek, złożona została wiązanka kwiatów ku pamięci poległych marynarzy. Uroczystość zakończyło symboliczne zapalenie zniczy pod tablicą umieszczoną na ścianie kościoła pw. św. Michała Archanioła upamiętniającą m.in. marynarzy z ORP Mazur i ORP Nurek oraz na grobach poległych marynarzy spoczywających na gdyńskim Oksywiu.


 

GALERIA

Uroczystości w Porcie Wojennym Gdynia

Uroczystości na cmentarzu przy kościele pw. św. Michała Archanioła na gdyńskim Oksywiu

 

 

 

 

***


ORP Mazur to polski torpedowiec typu V, a następnie szkolny okręt artyleryjski służący w latach 1922-1939. Był to jeden z pierwszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Okręt został nabyty przez PMW z podziału okrętów Kaiserliche Marine po zakończeniu wojny. Służył jako okręt szkolny, na którym szkolili się artylerzyści. Zatopiony 1 września 1939 roku przez niemieckie lotnictwo. Po zakończeniu kampanii wrześniowej wrak ORP Mazur został wydobyty przez Niemców i zezłomowany.


ORP Nurek to polski okręt-baza nurków z okresu dwudziestolecia międzywojennego i początku II wojny światowej. Zbudowany w Warsztatach Portowych Marynarki Wojennej w Gdyni, do służby wcielony w 1936 roku w charakterze bazy nurków i okrętu ratowniczego, w szczególności dla okrętów podwodnych. Uczestniczył w pracach przy budowie portów w Helu i Władysławowie. Został zbombardowany i zatopiony 1 września w Porcie Wojennym na gdyńskim Oksywiu. Po zakończeniu kampanii wrześniowej wrak ORP Nurek został wydobyty przez Niemców i zezłomowany.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych