BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Narodowe Czytanie
10.09.2019
W sobotę, 7 września, gdyńska flotylla po raz kolejny wzięła udział w projekcie Narodowego Czytania. W tym roku do wspólnego czytania wybrano Nowele polskie.

 

W sobotę o godzinie 10.00 przed Klubem Marynarki Wojennej odbyło się marynarskie czytanie fragmentów: „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej, „Dymu” Marii Konopnickiej, „Katarynki” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawy” Henryka Rzewuskiego.

 

 

GALERIA

 

 

„(…) Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe(…)” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. W 2019 roku do wspólnego czytania wybrano Nowele polskie.

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych