BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Trening załadunku uzbrojenia torpedowego
28.02.2017
We wtorek, 28 lutego, załoga okrętu ORP "Gen. T. Kościuszko" przeprowadziła trening załadunku i przygotowania do użycia torped MU-90.


Ta będąca na uzbrojeniu fregat rakietowych typu OHP oraz śmigłowców SH-2G i Mi-14PŁ torpeda to jeden z najefektywniejszych na współczesnym polu walki środków przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych.

W treningu, który odbył się w Porcie Wojennym w Gdyni uczestniczyła załoga fregaty rakietowej oraz grupa torpedowa Składu Gdynia z 1 Regionalnej Bazy Logistycznej (1 RBLog). W ramach pierwszej fazy treningu specjaliści z 1 RBLog doskonalili umiejętności załadunku torpedy na burtę okrętu. Załadunek torpedy do wyrzutni, to już kolejny przećwiczony element, za który odpowiada załoga okrętu. Głównym celem tego typu szkolenia jest praktyczne doskonalenie umiejętności załadunku i przygotowania torped. Sprawne przeprowadzenie takiej operacji ma kluczowe znaczenie w procesie przygotowania okrętu do wyjścia na morze i walki podczas faktycznych działań.

Torpeda zwalczania okrętów podwodnych MU-90 zbudowana została w oparciu o technologię modułową, pozwalającą na łatwą modernizację. Jej długość to 2,85 m, masa 304 kg, a kaliber 324 mm. Wyposażona jest w wysokoobrotowy silnik elektryczny o niskim poziomie hałasu. Torpeda może się poruszać z prędkością do 50 węzłów (ponad 90 km/h). Jej zasięg waha się od 10 do 25 km, w zależności od prędkości. Dzięki wzmocnieniu konstrukcji jest ona przystosowana do zwalczania celów na głębokości do 1000 metrów. Torpeda jest przeznaczona głównie do zwalczania okrętów podwodnych ale może być także wykorzystywana do rażenia jednostek nawodnych, a także unicestwiania torped przeciwnika.


GALERIA


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych