BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Załadunek uzbrojenia
09.03.2017
Wczoraj, 8 marca, w godzinach nocnych w Porcie Wojennym w Gdyni miał miejsce załadunek rakietowych bomb głębinowych oraz torped na korwetę zwalczania okrętów podwodnych ORP KASZUB.

Był to jeden z elementów działań okrętu w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. Flotylli Okrętów.


W praktycznym treningu załadunku wzięli udział marynarze z okrętu, a także żołnierze z Komendy Portu Wojennego Gdynia stanowiący obsługę dźwigową, zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz medyczne. Dzięki takim treningom obsady doskonalą umiejętności nabyte w trakcie zajęć teoretycznych. Stanowią one także okazję do szkolenia załóg pojazdów specjalnych (urządzenia dźwigowe), a także straży pożarnej, ratowników medycznych i pozostałych osób uczestniczących w załadunku. Załadunek uzbrojenia to jeden z podstawowych elementów szkolenia praktycznego, decydujący o gotowości bojowej okrętu. Czas i precyzja są tutaj najważniejsze, gdyż decydują o tym, jak szybko okręt, po odtworzeniu gotowości bojowej, wyjdzie na morze prowadzić operacje bojowe. ORP „Kaszub” jest wyposażony w 2 wyrzutnie rakietowych bomb głębinowych RBU-6000, umieszczone w dziobowej części okrętu. Każda jest w stanie pomieścić 12 pocisków, których zasięg wynosi od 300 metrów do 5,5 kilometra. Korweta zwalczania okrętów podwodnych posiada także 2 wyrzutnie torpedowe kal. 533 mm.


ORP „Kaszub” to korweta zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) projektu 620 (typu Kaszub) została zbudowana w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Okręt przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych przeciwnika zarówno samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Może ochraniać zespoły okrętów desantowych, transportowych i innych oraz pełnić dalekie i bliskie dozory. ORP „Kaszub” był jedną z tych jednostek, która wprowadzały polskie siły morskie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Kaszub” działał wspólnie z okrętami państw NATO na długo przed wstąpieniem Polski do NATO. Praktycznie co roku uczestniczył w ćwiczeniach ZOP z francuskimi jednostkami na wodach Morza Północnego, brał udział w ćwiczeniach BALTOPS i PASSEX. Aktualnie korweta wspólnie z fregatami rakietowymi i okrętami rakietowymi tworzy dywizjon Okrętów Bojowych wchodzący w skład 3 Flotylli Okrętów.

 

GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych