BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Trzy dekady w służbie
15.03.2017
W środę, 15 marca, na pokładzie ORP Kaszub odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 30. rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę.

W uroczystości uczestniczył szef Sztabu 3. Flotylli Okrętów, komandor Wojciech Sowa, poprzedni dowódcy okrętu, przedstawiciele Dywizjonu Okrętów Bojowych oraz zaproszeni goście.

GALERIA


ORP „Kaszub” to korweta zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Do służby w polskiej Marynarce Wojennej weszła 15 marca 1987 roku. Przeznaczona jest do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych przeciwnika zarówno samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Może ochraniać zespoły okrętów desantowych, transportowych i innych oraz pełnić dalekie i bliskie dozory. Przystosowany jest do działania w warunkach hydrometeorologicznych Morza Bałtyckiego i Morza Północnego z możliwością pływania w pokruszonym lodzie i za lodołamaczem.

W pierwszych latach służby okręt przechodził cykl szkoleń eksploatacyjnych pozwalających na opracowanie wyników i wniosków dla przyszłych jednostek tego typu. W lipcu 1989 roku ORP „Kaszub" został wypożyczony do Kaszubskiego Dywizjonu Morskiej Brygady Okrętów Pogranicza MW RP w Gdańsku-Westerplatte. Tam był intensywnie eksploatowany, co przyczyniło się do dotarcia mechanizmów i wyszkolenia załogi. Służbę w Dywizjonie zakończył 1 stycznia 1991 roku i powrócił do 9. FOW. Okręt ten był jedną z jednostek, która wprowadzała polskie siły morskie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. ORP „Kaszub” działał wspólnie z okrętami państw Sojuszu na długo przed wstąpieniem Polski do NATO, czynnie uczestnicząc m. in. w manewrach zwalczania okrętów podwodnych z francuskimi jednostkami na wodach Morza Północnego, a także w ćwiczeniach BALTOPS i PASSEX. Okres ostatnich lat to udział okrętu w wielu krajowych i międzynarodowych operacjach morskich w tym m. in. Dynamic Mongoose, Northern Coasts czy Anakonda.

Obecnie ORP „Kaszub” wspólnie z dwiema fregatami rakietowymi typu Oliver Hazard Perry oraz trzema okrętami rakietowymi typu Orkan tworzy dywizjon Okrętów Bojowych, wchodzący w skład 3. Flotylli Okrętów. Jednostka na co dzień stacjonuje w Porcie Wojennym Gdynia.

Dowódcą okrętu jest kmdr ppor. Łukasz Zaręba.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych