BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Ochotnicy przysięgają wierność ojczyźnie
27.09.2017
W piątek, 29 września, przed okrętem muzeum ORP Błyskawica w Gdyni, odbędzie się przysięga wojskowa 146 elewów służby przygotowawczej. Przygotowania kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych do uroczystego ślubowania trwały prawie miesiąc.

Ochotnicy pochodzący z całej Polski, 5 września br. rozpoczęli wojskowe szkolenie przygotowawcze. Ćwiczenia odbywają się w Komendzie Portu Wojennego Gdynia, 9. Dywizjonie Przeciwlotniczym oraz 6. Ośrodku Radioelektronicznym. Służba przygotowawcza została podzielona na dwa okresy: 3 miesięczne szkolenie podstawowe oraz szkolenie specjalistyczne, które potrwa miesiąc. Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w różnych specjalnościach, w zależności od zgłaszanych potrzeb z jednostek wojskowych. Szkolenie potrwa do 23 grudnia.

 

GALERIA

 

  • 09.30 – 10.30 – uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym MW w intencji elewów służby przygotowawczej składających przysięgę wojskową (Gdynia Oksywie, ul. Śmidowicza 45);
  • 12.00 – 13.30 – uroczysta przysięga wojskowa elewów III turnusu służby przygotowawczej, na Nabrzeżu Pomorskim przed ORP „Błyskawica” (Gdynia, aleja Jana Pawła II 1);
  • Przysięgę zakończy odegranie „Hymnu do Bałtyku”, „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defilada pododdziałów.

 

Służba przygotowawcza to pierwszy etap selekcji ochotników do zawodowej służby wojskowej. W ćwiczeniach biorą udział mężczyźni, którzy dotychczas nie pełnili czynnej służby wojskowej. Głównym celem szkolenia przygotowawczego jest sprawdzenie, którzy ochotnicy nadają się do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Z najlepszymi żołnierzami dowódcy jednostek wojskowych podpiszą kontrakty do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Nadane zostaną im również przydziały kryzysowe. Ochotnicy, z którymi nie zostaną podpisane kontrakty do NSR, stają się żołnierzami rezerwy i stanowią zasoby rezerw osobowych na potrzeby obronne naszego kraju.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych