BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Potrójne wyróżnienie dla marynarza w Afganistanie
27.09.2017
Kapitan marynarki Daniel Mazur z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, za dotychczasową służbę na rzecz VI zmiany PKW Afganistan RSM otrzymał trzy wyróżnienia.

 

Jednym z nich jest międzynarodowe odznaczenie wojskowe „Non - Article V” NATO Medal.

 

 

GALERIA

 

 

W bazie wojskowej Bagram, 9 września, z okazji Święta Wojsk Lądowych odbyła się uroczysta zbiórka połączona z wręczeniem wyróżnień dla żołnierzy VI PKW Afganistan RSM. W imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych odznaczenie gdyńskiemu oficerowi wręczył Dowódca VI zmiany PKW Afganistan RSM płk Piotr Fajkowski. Oprócz prestiżowego odznaczenia, marynarz został także uhonorowany przez Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Odznaką Honorową Marynarki Wojennej, a od dowódcy zmiany otrzymał list gratulacyjny.

Polskie Kontyngenty Wojskowe formowane są przez jednostki wojsk lądowych. Nie oznacza to jednak, że nie ma w nich miejsca dla specjalistów innych rodzajów wojsk. Obecnie kpt. mar. Daniel Mazur pełni służbę ponad 5000 kilometrów od wybrzeży Bałtyku, w składzie VI zmiany PKW Afganistan RSM.

Non – Article V Medal NATO to międzynarodowe odznaczenie wojskowe, nadawane przez Sekretarza Generalnego żołnierzom za ich udział w operacji międzynarodowych sił wsparcia bezpieczeństwa NATO. Medal (lub kolejny wskaźnik udziału) może być przyznany w przypadku nieprzerwanej służby, w rejonie danej misji, w wymiarze min. 30 dni

RSM Afganistan (Resolute Support Mission) misja doradczo-szkoleniowa została uruchomiona 1 stycznia 2015 r., po zakończeniu operacji ISAF. Jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu. Misja nie ma charakteru bojowego, a siły biorące w niej udział nie uczestniczą bezpośrednio w zadaniach zwalczania rebeliantów oraz w operacjach antynarkotykowych. Obecnie VI zmianą PKW Afganistan RSM dowodzi płk Piotr Fajkowski, trzon stanowią żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych