BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Uroczystości pogrzebowe oficerów MW
15.12.2017
W grudniu mija 65 lat od śmierci trzech bohaterskich obrońców wybrzeża z września 1939 r. Skazami na śmierć przez stalinowskie władze oficerowie Marynarki Wojennej, po latach zapomnienia, doczekają się godnego pochówku na Cmentarzu MW w Gdyni Oksywiu

Państwowe uroczystości pogrzebowe śp. kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, śp. kontradmirała Jerzego Staniewicza oraz śp. komandora Zbigniewa Przybyszewskiego – ofiar zbrodni komunistycznej, z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli władz państwowych i honorową asystą Marynarki Wojennej odbędą się 15 i 16 grudnia w Helu i Gdyni.

Nad przygotowaniem wydarzenia, całością prac związanych ze sprowadzeniem szczątków marynarzy do Gdyni oraz budową Kwatery Pamięci, czuwał – działający pod patronatem Prezydenta RP – Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli przedstawiciele Rodzin śp. oficerów Marynarki Wojennej, a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Urzędu Miasta Gdyni, Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej – w tym Marynarki Wojennej RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ten symboliczny powrót marynarzy nad Bałtyk, ich pochówek oraz uroczyste otwarcie Kwatery Pamięci na gdyńskim Oksywiu będą nierozerwalnie łączyły się z obchodzoną w 2018 roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym 100-lecia odtworzenia Marynarki Wojennej.

Kontradmirał Stanisław Mieszkowski, kontradmirał Jerzy Staniewicz i komandor Zbigniew Przybyszewski – kawaler Orderu Virtuti Militari – oficerowie przedwojennej Marynarki, bohaterowie obrony polskiego wybrzeża z 1939 roku, służący w Marynarce również po II wojnie światowej, w grudniu 1952 roku zostali straceni na podstawie wyroku sądu wojskowego, po sfingowanym procesie i fikcyjnym oskarżeniu o udział w spisku przeciwko państwu polskiemu. O przywrócenie ich pamięci, pełną rehabilitację i godne uczczenie bohaterstwa podwładnych i towarzyszy broni upomniał się w swojej woli testamentalnej wiceadmirał Józef Unrug, dowódca polskiej Floty i Obrony Wybrzeża z 1939 roku.

Przebywając na emigracji we Francji, przed śmiercią zastrzegł, że sprowadzenie jego szczątków do Polski będzie jedynie możliwe: „jeżeli uprzednio lub równocześnie, zostaną podobnie uczczeni i zrehabilitowani także - mający prawo do pamięci Narodu - koledzy, oficerowie Marynarki Wojennej RP, niewinnie straceni lub zmarli w więzieniu”. Wśród nich wymienił m.in. kontradmirałów S. Mieszkowskiego i J. Staniewicza oraz komandora Z. Przybyszewskiego. Dla przywrócenia dobrego imienia Marynarce Wojennej RP admirał domagał się także „dokładnego, jasnego i publicznego ustalenia winy oraz ukarania winnych” popełnionych na nich zbrodni.

Spełnienie głównych warunków okazało się możliwe dopiero w 2013 roku – po odnalezieniu przez Zespół Instytutu Pamięci Narodowej szczątków wspomnianych oficerów w kwaterze „Ł”, na tzw. Łączce, na warszawskich Powązkach i ich późniejszej identyfikacji.

Wywiązując się z obowiązku dbania o godność nieżyjących marynarzy, jaki spoczywa przede wszystkim na współczesnej Marynarce Wojennej RP, przedstawiciele Rodzin zamordowanych oficerów oraz kilku instytucji państwowych utworzyli w 2016 roku Komitet Organizacyjny, którego celem jest wypełnienie woli śp. wiceadmirała Józefa Unruga.

Dzięki zaangażowaniu Komitetu, na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu utworzona została Kwatera Pamięci, gdzie spoczną szczątki wiceadmirała J. Unruga, a także kontradmirała S. Mieszkowskiego, kontradmirała J. Staniewicza i komandora Z. Przybyszewskiego (w 65. rocznicę morderstwa sądowego na nich popełnionego) oraz innych oficerów, podoficerów i marynarzy, których bohaterstwo i poświęcenie nie mogą zostać zapomniane. Pochówek oficerów Marynarki Wojennej, z udziałem Prezydenta RP, władz państwowych i honorowa asystą Marynarki Wojennej będzie stanowił niejako wstęp do sprowadzenia w przyszłym roku do Polski szczątków przedwojennego dowódcy floty i Obszaru Nadmorskiego wiceadmirała Józefa Unruga. Jego szczątki spoczną na Cmentarzu MW w Gdyni w utworzonej na nim Kwaterze Pamięci obok oficerów przedwojennej marynarki, jego podkomendnych, którzy padli ofiarą powojennych, komunistycznych represji. Symboliczny powrót bohaterskich marynarzy nad Bałtyk, ich pochówek oraz uroczyste otwarcie Kwatery Pamięci na Gdyńskim Oksywiu wpisują się w nadchodzące w 2018 roku rocznice 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej.

 

Program uroczystości:
15 grudnia 2017 r. - Hel
uroczystości poprzedzające

16 grudnia 2017 r. - Gdynia
uroczysty pogrzeb państwowy z ceremoniałem wojskowym

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych