BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Arktyczne manewry
05.02.2018
Symulowane walki z okrętami podwodnymi, odpieranie ataków z powietrza i morza oraz doskonalenie umiejętności z zakresu koordynacji, współdziałania i dowodzenia.To tylko niektóre ze scenariuszy, które czekają załogę fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski” na akwenach Morza Północnego podczas ćwiczenia TG-18.

Załoga ORP „Gen. K. Pułaski” macierzysty port wojenny w Gdyni opuści 8 lutego br. i uda się na jedne z najtrudniejszych manewrów morskich. W skrajnie niskich temperaturach, sztormowych warunkach i utrudnieniach związanych z manewrowaniem w fiordach załogi okrętów będą zdobywać doświadczenie w prowadzeniu operacji sił połączonych. Gospodarzem ćwiczeń jest Królewska Marynarka Wojenna Norwegii. Polska fregata prowadzić będzie działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), okrętów nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych. Udział w tego typu manewrach znacząco podnosi poziom wyszkolenia marynarzy którego nie można porównać z całorocznym szkoleniem wykonywanym przez załogi polskich okrętów w rejonie Morza Bałtyckiego. Podczas udziału w międzynarodowych manewrach ORP „Gen. K. Pułaski” zawita do portu w Bergen, gdzie na jego pokładzie 17 lutego odbędą się oficjalne uroczystości nadania Polskiej Szkole w Bergen imienia Marynarki Wojennej RP.


GALERIA
Informacja dla rodzin:
Rodziny marynarzy z fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski” zainteresowane wejściem do portu wojennego w Gdyni w czwartek 8 lutego, proszone są o kontakt z mł. chor. mar. Bartłomiej Miazga (tel. kom. 695-880-549) z Dywizjonu Okrętów Bojowych, w nieprzekraczalnym terminie do wtorku 6 lutego do godz. 15:30.

Informacja dla dziennikarzy:
Akredytacji na wejście dziennikarzy (imię i nazwisko, seria i nr dowodu osobistego, nazwę stacji TV, radiowej bądź prasy, marka i numer rejestracyjny wozów transmisyjnych) na teren Portu Wojennego w Gdyni udziela Sekcja Prasowa 3. Flotylli Okrętów, kpt. mar. Anna Sech (rzecznik3fo@ron.mil.pl), do środy 7 lutego, do godz. 10:00. Wjazd wozów transmisyjnych oraz wejście dziennikarzy 8 lutego do godziny 06.00.

Fregata ORP „Gen. K. Pułaski” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych