BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Dzień Weterana - Szacunek i wsparcie
28.05.2018
Główne uroczystości związane z ogólnopolskimi obchodami Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ odbywają się w Kielcach.

 

Pamięć o weteranach i uczestnikach misji uczczona zostanie także w Gdyni. We wtorek, 29 maja, o godzinie 11:00, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica marynarze oddadzą hołd wszystkim weteranom oraz uczestnikom misji poza granicami kraju.

Żołnierze Wojska Polskiego w misjach zagranicznych uczestniczą od 1953 roku. W tym czasie wzięli udział w 80 misjach i operacjach pokojowych organizowanych przez ONZ, OBWE i NATO. Uczestniczyło w nich ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy i pracowników wojska. Pierwsze zwarte jednostki Wojska Polskiego pojawiły się w misjach wojskowych na szeroką skalę w 1973 roku, podczas operacji UNEF II w Egipcie. W trakcie misyjnej służby zginęło ponad stu Polaków. Najwięcej w Iraku i w Afganistanie.

W tym roku po raz siódmy obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa, wprowadzony w życie z dniem 30 marca 2012 r., przyznający weteranom i weteranom poszkodowanym szereg uprawnień, związanych z uhonorowaniem ich służby oraz zapewnieniem im świadczeń opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej, dofinansowania nauki, uprawnień socjalnych i pracowniczych, a także możliwości przyznania dodatku weterana tym spośród nich, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką. Do chwili obecnej status weterana i weterana poszkodowanego przyznano ponad 10 tys. osób.


GALERIAMinisterstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych