BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Załoga ORP Piorun w obchodach Dnia Weterana
29.05.2018
We wtorek, 29 maja, w ramach obchodów Dnia Weterana przedstawiciele załogi ORP Piorun złożyli wieniec okolicznościowy na grobie kmdr Eugeniusza Pławskiego, pierwszego dowódcy wojennego niszczyciela ORP Piorun (Ex. HMS Nerissa).

Komandor Eugeniusz Pławski był weteranem pierwszej i drugiej wojny światowej. Oprócz dowodzenia wojennym Piorunem, pełnił obowiązki dowódcze na jednostkach pływających: ORP Dragon, OF Ouragan, ORP Żbik, ORP Generał Haller, ORP Mewa, ORP Czajka. Dowodził również 1 dywizjonem Kontrtorpedowców oraz dywizjonem Okrętów Podwodnych.

Dzień ten jest również symboliczny dla załogi, z punktu widzenia wydarzeń z 26 maja 1941 r. i udziału niszczyciela ORP Piorun w działaniach bojowych przeciwko pancernikowi Bismarck. Zadaniem niszczycieli było utrzymanie kontaktu bojowego z pancernikiem do czasu przybycia głównych sił floty. Piorun uzyskał kontakt radiolokacyjny, następnie wzrokowy. Od razu po wykryciu przeciwnika, w okolice pozycji Pioruna posłano pociski salwy artyleryjskiej. Dowódca ORP Piorun wydał rozkaz do otwarcia ognia. Oddano trzy salwy artyleryjskie (Trzy salwy na cześć Polski!). Pomimo iż były one celne, nie wpłynęły one znacząco na zdolność bojową pancernika. Następnie Piorun naprowadził pozostałe okręty dywizjonu na pozycję nieprzyjaciela. Przez ponad godzinę utrzymywał kontakt bojowy z Bismarckiem, będąc jednoczenie w zasięgu jego artylerii, stosując manewry uchylenia i stawiając zasłony dymne.

Kontakt z pancernikiem utracono wskutek ograniczonej widzialności. Piorun ze względu na wyczerpujące się zapasy paliwa otrzymał polecenie powrotu do Anglii. Bismarck został zatopiony w dniu 27 maja 1941 r. przez brytyjskie okręty liniowe przy wsparciu lotnictwa. Jest to jeden z epizodów działań ORP Piorun w czasie wojny na morzu. Zasługi niszczyciela ORP Piorun w czasie II wojny światowej były znaczące w drodze do odzyskania przez Polskę Wolności. Demonstrowano Banderę Wojenną RP na akwenach Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnego, Morza Północnego. Piorun odznaczył się „rycerską” postawą, będąc jednocześnie jednym z najbardziej zapracowanych okrętów obok ORP Błyskawica i ORP Garland, świadczy o tym fakt udziału w zabezpieczeniu 81 konwojów i przebycie ok. 220 000 mil morskich w ciągu niemalże 6-cio letniej służby na morzu pod biało-czerwoną Banderą.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych