BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Uroczysta przysięga wojskowa
30.05.2018
W piątek, 1 czerwca, 95 ochotników, w tym 20 kobiet, złoży uroczyste ślubowanie na sztandar KPW Gdynia. O godz. 11:30, przed okrętem muzeum ORP Błyskawica w Gdyni, rozpocznie się uroczysta przysięga wojskowa elewów II turnusu służby przygotowawczej.

Ćwiczenia odbywają się w Komendzie Portu Wojennego Gdynia oraz 43. Batalionie Saperów w Rozewiu. Ochotnicy pochodzący z całej Polski, 7 maja br. rozpoczęli wojskowe szkolenie przygotowawcze. Służba przygotowawcza została podzielona na dwa okresy: 3 miesięczne szkolenie podstawowe oraz szkolenie specjalistyczne, które potrwa miesiąc. Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w specjalnościach: saperskiej, wartowniczej oraz zwiadowczej. Szkolenie zakończy się 31 sierpnia br. Obecny turnus służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych NSR, to drugi z trzech zaplanowanych na ten rok. Jednostki 3. Flotylli Okrętów będą szkolić ochotników do służby wojskowej jeszcze w jednym turnusie tj. od 4 września do 21 grudnia 2018 r.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:

  • 09.00 – 10.00 – uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym MW w intencji elewów służby przygotowawczej składających przysięgę wojskową (Gdynia Oksywie, ul. Śmidowicza 45);
  • 11.30 – 12.45 – uroczysta przysięga wojskowa elewów II turnusu służby przygotowawczej, na Nabrzeżu Pomorskim przed ORP „Błyskawica” (Gdynia, aleja Jana Pawła II 1);
  • Przysięgę zakończy odegranie „Hymnu do Bałtyku”, „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defilada pododdziałów.

Służba przygotowawcza to pierwszy etap selekcji ochotników do zawodowej służby wojskowej. W ćwiczeniach biorą udział ochotnicy, którzy dotychczas nie pełnili czynnej służby wojskowej. Głównym celem szkolenia przygotowawczego jest sprawdzenie, którzy żołnierze nadają się do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Z najlepszymi dowódcy jednostek wojskowych podpiszą kontrakty do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Nadane zostaną im również przydziały kryzysowe. Ochotnicy, z którymi nie zostaną podpisane kontrakty do NSR, stają się żołnierzami rezerwy i stanowią zasoby rezerw osobowych na potrzeby obronne naszego kraju.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych