BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Zjazd Stowarzyszenia Załóg Niszczycieli MW
22.06.2018
Od czwartku, 21 czerwca, w Gdyni, odbywa się Zjazd Stowarzyszenia Załóg Niszczycieli Marynarki Wojennej. W zjeździe uczestniczy prawie 80 marynarzy z załóg niszczycieli służących w polskiej Marynarce Wojennej po II wojnie światowej.

Spotkanie potrwa do niedzieli 24 czerwca.


Marynarze spotkali się po latach, aby zapoznać się z współczesnymi zadaniami 3. Flotylli Okrętów, w składzie której były dawniej niszczyciele - macierzyste okręty uczestników Zjazdu.


W piątek, 22 czerwca, uczestniczyli w podniesieniu bandery na Okręcie – Muzeum ORP Błyskawica oraz spotkali się obecnym dowódcą tej jednostki kmdr. Walterem Jaroszem oraz załogą historycznego niszczyciela. Na pokładzie okrętu ratowniczego ORP Lech wyszli na wody Zatoki Gdańskiej i w rejonie Półwyspu Helskiego, złożyli kwiaty w miejscu zatonięcia wojennego niszczyciela ORP Wicher. W sobotę, 23 czerwca, uczestnicy Zjazdu udadzą się na zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej oraz miasta Gdyni.


Na zakończenie zjazdu, w niedzielę, 24 czerwca, załogi niszczycieli wezmą udział w uroczystych obchodach Święta Marynarki Wojennej.


W powojennej historii w polskiej Marynarce Wojennej służyło 6 niszczycieli - Wicher II, Grom II, Burza i Błyskawica oraz dwie jednostki noszące nazwę stolicy Polski – ORP Warszawa. Wraz z rozwojem technologicznym i wprowadzeniem do służby okrętów nowej generacji we współczesnej Marynarce Wojennej nie ma już niszczycieli. Jednakże tradycje związane z tą klasą okrętów są kultywowane. Celem zjazdu jest integracja środowisk marynarskich i utrzymanie więzi pomiędzy kolejnymi pokoleniami marynarzy.

 

GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych