BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Otwarcie Sobotniej Polskiej Szkoły w Whippingham
14.09.2018
W sobotę, 8 września, w Whippingham w Wielkiej Brytanii, odbyło się uroczyste otwarcie Polskiej Sobotniej Szkoły im. ORP Błyskawica. W ceremonii uczestniczyła delegacja marynarzy z historycznego Okrętu Muzeum.

Uroczystości odbyły się w ramach obchodów 100-lecia Państwa Polskiego i jubileuszu setnej rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP.

Polska Szkoła Sobotnia na wyspie Wight nosi imię ORP Błyskawica. Dowódca Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica kmdr por. Walter Jarosz wraz z delegacją przybyli na ceremonię otwarcia i nadania szkole imienia przywożąc ze sobą banderę wojenną, którą przekazali na ręce dyrektor Polskiej Szkoły Karoliny Adamskiej. Marynarze ofiarowali także model historycznego niszczyciela wykonany przez kmdr. Ppor. Marka Mielnika – zastępcę dowódcy ORP Błyskawica. W uroczystości uczestniczyli między innymi: wicekonsul RP w Londynie Radosław Gromski, High Sheriff wyspy Wight Gioia Minghella-Giddens oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół ORP Błyskawica Michael Aiken, Dr. Christopher Magier oraz ppłk rez. Otton Hulacki, a także władze lokalne wyspy White oraz rodzice dzieci uczęszczających do Sobotniej Szkoły.

 

GALERIA


Inicjatywa utworzenia polskiej szkoły narodziła się już w latach 90, po tym jak ludność z Polski zaczęła emigrować do Wielkiej Brytanii. Na początku weteran drugiej wojny światowej Otton Hulacki przekazał swój dom na cele nauczania języka polskiego, ale z czasem budynek ten stał się za mały i nie spełniał swojej funkcji jako gmach edukacyjny. Z pomocą przybył syn polskiego emigranta, dyrektor i właściciel Priory School w Whippingham – Edmund Matyjaszek, który zdecydował się bezpłatnie przekazać budynek szkoły na cele edukacyjne polskich dzieci.


Szkoła jest pierwszą polonijną placówką edukacyjną na wyspie Wight. Dzięki zaangażowaniu personelu oraz wsparciu rodziców mieszkańcy wyspy mogą cieszyć się Sobotnią Szkolą, która będzie również przygotowywała uczniów do egzaminów GCSE. Szkoła utrzymuje się z opłat za zajęcia i jest organizacją charytatywną. Wszyscy nauczyciele oraz dyrekcja szkoły są wolontariuszami, których połączyła wspólna pasja do nauczania oraz chęć utworzenia miejsca, gdzie mieszkający na wyspie Wight Polacy będą mogli dokształcać swoje dzieci, spotykać się oraz integrować.


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych