BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej i Dnia Sybiraka
17.09.2018
W 79. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i w Dniu Pamięci Ofiar Agresji Sowieckiej w Gdyni odbyły się uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

W niedzielę, 16 września, podczas uroczystości pod Pomnikiem „W Hołdzie Zesłańcom Sybiru” władze miasta Gdyni, Związek Sybiraków, Gdyńska Rodzina Katyńska oraz przedstawiciele wojska oddali hołd Polakom zesłanym na Sybir. Odczytany został Apel Pamięci, po którym marynarze z Kompanii Reprezentacyjnej MW oddali salwę honorową. Po odegraniu przez Orkiestrę Reprezentacyjną MW „Hasła Wojska Polskiego” delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Uroczystości pod pomnikiem męczeństwa Sybiraków zakończyło odegranie utworu patriotycznego „Rota”.

 GALERIA

 

 

 W Hołdzie Zesłańcom Sybiru

 79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

  

 W poniedziałek, 17 września, przed Kościołem Garnizonowym Marynarki Wojennej na Gdyńskim Oksywiu odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Po wystąpieniu dziekana MW ks. kmdr. Zbigniewa Rećko oraz przemówieniach okolicznościowych odczytany został Apel Pamięci. Marynarze oddali salwę honorową. Następnie odprawiona została msza święta w intencji obrońców ojczyzny. W trakcie mszy odsłonięta została tablica upamiętniającej marynarzy Flotylli Rzecznej MW w Pińsku na Polesiu, poległych i pomordowanych podczas Wojny Obronnej 1939 roku.

***

17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. W wyniku dokonanego rozbioru Polski, Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tysięcy kilometrów kwadratowych z ludnością liczącą około 13 milionów osób. Liczba ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych