BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Pogrzeb admirała floty Józefa Unruga
25.09.2018
We wtorek, 2 października br. na Gdyńskim Oksywiu odbędą się uroczystości państwowego pogrzebu śp. admirała floty Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii.

Symboliczny powrót nad Bałtyk przedwojennego dowódcy floty i Obszaru Nadmorskiego, nierozerwalnie łączy się z obchodzoną w 2018 roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej. W swojej woli testamentalnej admirał floty Józef Unrug, dowódca polskiej Floty i Obrony Wybrzeża z 1939 roku, upomniał się o przywrócenie pamięci, pełną rehabilitację i godne uczczenie bohaterstwa podwładnych i towarzyszy broni.

Przebywając na emigracji we Francji, przed śmiercią zastrzegł, że sprowadzenie jego szczątków do Polski będzie jedynie możliwe: „jeżeli uprzednio lub równocześnie, zostaną podobnie uczczeni i zrehabilitowani także - mający prawo do pamięci Narodu - koledzy, oficerowie Marynarki Wojennej RP, niewinnie straceni lub zmarli w więzieniu”. Wśród nich wymienił m.in. kontradmirałów S. Mieszkowskiego i J. Staniewicza oraz komandora Z. Przybyszewskiego. Dla przywrócenia dobrego imienia Marynarce Wojennej RP admirał domagał się także „dokładnego, jasnego i publicznego ustalenia winy oraz ukarania winnych” popełnionych na nich zbrodni. Spełnienie głównych warunków okazało się możliwe dopiero w 2013 roku – po odnalezieniu przez Zespół Instytutu Pamięci Narodowej szczątków wspomnianych oficerów w kwaterze „Ł”, na tzw. Łączce, na warszawskich Powązkach i ich późniejszej identyfikacji. Wywiązując się z obowiązku dbania o godność nieżyjących marynarzy, jaki spoczął przede wszystkim na współczesnej Marynarce Wojennej RP, przedstawiciele Rodzin zamordowanych oficerów oraz kilku instytucji państwowych utworzyli w 2016 roku Komitet Organizacyjny, którego celem było wypełnienie woli śp. admirała floty Józefa Unruga.

Dzięki zaangażowaniu Komitetu, na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu utworzona została Kwatera Pamięci, gdzie spoczną szczątki admirała floty J. Unruga obok pochowanych wcześniej kontradmirała S. Mieszkowskiego, kontradmirała J. Staniewicza i komandora Z. Przybyszewskiego oraz innych oficerów, podoficerów i marynarzy, których bohaterstwo i poświęcenie nie zostaną zapomniane.

21 września 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pośmiertnie wiceadmirała Józefa Michała Unruga na stopień admirała floty. W ceremonii pochówku na gdyńskim Oksywiu weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP. 1 października w Helu odbędą się uroczystości poprzedzające pogrzeb. Szczegółowy program przedstawiamy poniżej.


***

Informacja dla mediów

Obsługa medialna wyłącznie dla osób akredytowanych. Akredytacje, zawierające imię, nazwisko, nazwę redakcji, PESEL, imię ojca oraz nr legitymacji prasowej, prosimy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 27 września (czwartek) do godz. 20.00 na adres: rzecznik3fo@ron.mil.pl.

Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora medialnego w kościele Marynarki Wojennej RP pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. inż. J. Śmidowicza 47) w dn. 02.10.2018 r. w godz. 9.00-9.40. Instalacja wozów transmisyjnych na parkingu przy Stoczni MW do godz. 8.00.

Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora medialnego na Cmentarzu Marynarki Wojennej (ul. ks. Muchowskiego 18) w dn. 02.10.2018 r. w godz. 11.50-12.30. Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 10.00 (wjazd bramą na teren cmentarza). Wejście akredytowanych dziennikarzy na teren Punktu Bazowania w Helu (poniedziałek, 1 października) o godzinie 12.30, a na teren Portu Wojennego Gdynia (poniedziałek, 1 października) o godzinie 14.00.

Informacji nt. wydarzenia udziela rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów kmdr ppor. Radosław Pioch, tel. 601 412 722. Informacji nt. udziału Prezydenta RP w uroczystości udziela Joanna Kwaśniewska-Wróbel, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Biura Bezpieczeństwa Narodowego, tel. 721 800 986.

***
Program uroczystości


1 października 2018 r. - Hel
uroczystości poprzedzające

 • 09.00–09.55 - wystawienie trumien w kościele pw. Bożego Ciała w Helu;
 • 09.55–10.00 - odsłonięcie tablic poświęconych ofiarom reżimu komunistycznego;
 • 10.00–11.00 - msza święta;
 • 11.30–12.30 - uroczystości patriotyczne przy Pomniku Obrońców Helu;
 • 12.30–14.30 - uroczyste przejście okrętów MW RP z Helu do Gdyni - z trumnami śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii na pokładzie /w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, przejazd drogą lądową/;
 • 14.30–15.05 - przejście konduktu pogrzebowego do Kościoła Garnizonowego MW pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu;
 • 15.15–21.00 - czuwanie przy trumnach śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego małżonki Zofii.

2 października 2018 r. - Gdynia
uroczysty pogrzeb państwowy z ceremoniałem wojskowym

 • 08.00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach MW;
 • 08.00–10.00 – wystawienie posterunku honorowego przy trumnie śp. wiceadmirała Józefa Unruga w Kościele Garnizonowym MW pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. inż. J. Śmidowicza 47);
 • 10.00–11.20 - msza święta pogrzebowa;
 • 11.20–12.50 - przejście konduktu pogrzebowego na Cmentarz Marynarki Wojennej (ul. ks. Muchowskiego 18);
 • 12.50–14.10 - uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych