BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Zakończenie sezonu żeglarskiego
23.10.2018
Przez dwa ostatnie dni (22 i 23 października) w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego MW odbyło się slipowanie jednostek. Przedsięwzięcie to jest jednoznaczne z zakończeniem sezonu żeglarskiego.


Od maja (kiedy to rozpoczyna się sezon żeglarski) w Ośrodku przeszkolono ponad 250 osób na kursach żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego, sternika motorowodnego, motorowodnego sternika morskiego oraz obsługi szybkiej łodzi hybrydowej.

W tym roku, OSŻ MW zorganizował 4 zagraniczne rejsy nawigacyjno-szkoleniowe, trwające łącznie 77 dni. Wzięło w nich udział 29 żołnierzy z różnych jednostek Wojska Polskiego. Załogi odwiedziły porty w Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii. W najdłuższym rejsie zagranicznym na s/y Tornado II, w którym uczestniczyły załogi z Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW i Dywizjonu Okrętów Bojowych, zrealizowano pierwsze w historii Ośrodka przejście przez szczególnie wymagające pod względem nawigacyjnym - Kanał Kaledoński z jeziorem Lochness oraz Kanał Crinan. W ciągu 42 dni żeglugi załogi pokonały 2500 mil morskich.

W ramach działalności szkoleniowej Ośrodka zrealizowanych zostało 61 rejsów krajowych - pełnomorskich i 106 rejsów zatokowych, w których łącznie 1177 osób spędziło 948 dni na morzu i w portach.

GALERIA


Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej przeznaczony jest do prowadzenia szkoleń żeglarskich i motorowodnych, organizacji rejsów szkoleniowo-stażowych oraz udziału w regatach krajowych i zagranicznych. W Ośrodku szkolą się i odbywają rejsy podchorążowie i elewi szkół wojskowych oraz kadra Wojska Polskiego. Do zabezpieczenia zadań OSŻ MW wykorzystuje 12 jachtów pełnomorskich, 5 jachtów zatokowych i 7 łodzi motorowych. Szkoleniem, prowadzeniem rejsów i przygotowaniem jednostek pływających zajmuje się 36 osobowa kadra. Komendantem OSŻ MW jest kmdr por. Maciej Osika.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych