BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Narodowe Święto Niepodległości
09.11.2018
W niedzielę, 11 listopada, na całym wybrzeżu, Marynarka Wojenna weźmie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Marynarze wystawią posterunki honorowe, złożą kwiaty w miejscach pamięci, wezmą udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny.

Zgodnie z marynarską tradycją na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostanie wielka gala banderowa. Podczas uroczystych zbiórek stanów osobowych odczytane zostaną rozkazy okolicznościowe, a wyróżniającym się marynarzom zostaną wręczone akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Delegacje Morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych będą uczestniczyć w uroczystych mszach świętych w intencji Ojczyzny, a także w Gdyńskiej Paradzie Niepodległości. Trójmiejskie, główne uroczystości patriotyczne odbędą się pod pomnikiem „Polska Morska”. Dla podkreślenia rangi obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości z pokładu historycznego niszczyciela OM ORP Błyskawica zostanie oddany świąteczny salut składający się z 21 salw armatnich.

Zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania okrętów Marynarki Wojennej, które zacumują przy Nabrzeżu Prezydenta, w Gdyni przy Skwerze Kościuszki. Pokłady okrętów: podwodnego ORP Bielik i ratowniczego ORP Maćko będzie można odwiedzić w godzinach: 10:00-12:00 i 13:00-16:00. W tych samych godzinach zapraszamy także do bezpłatnego zapoznania się z ekspozycją muzealną Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica.

PIKNIK NIEPODLEGŁOŚCIOWY „Służymy Niepodległej”

W sobotę, 10 listopada, na skwerze Kościuszki w Gdyni będzie można zobaczyć m.in. pokazy sprzętu wojskowego, występy Orkiestry Reprezentacyjnej MW i wojskowych zespołów artystycznych. Honorowy patronat nad Piknikiem Niepodległości objął minister ON Mariusz Błaszczak.

W ramach ogólnopolskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę suwerenności, już w najbliższą sobotę (10 listopada w godzinach 13:00 - 16:30) na skwerze Kościuszki odbędzie się piknik niepodległościowy „Służymy Niepodległej”. Przy nabrzeżu zacumują i zostaną udostępnione do zwiedzania wydzielone okręty 3. Flotylli Okrętów. Będzie można także bezpłatnie wejść na pokład Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica.

GALERIA
Zbiórki stanów osobowych
Piknik Służymy Niepodległej - rozpoczęcie
Służymy Niepodległej – występy artystyczne
Capstrzyk Niepodległości
Podniesienie wielkiej gali banderowej
Msza św. w intencji Ojczyzny
Gdyńska Parada NIepodległości
Uroczystości przy pomniku Polska Morska

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w pikniku niepodległościowym „Służymy Niepodległej”. Oprócz jednostek pływających MW będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu jednostek Marynarki Wojennej. m. in.: Morskiej Jednostki Rakietowej, 43. Batalionu Saperów, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego i Komendy Portu Wojennego Gdynia. Pojawi się też kilka atrakcji dla sympatyków Wojsk Lądowych i Specjalnych. Niewątpliwą atrakcją będzie m. in. czołg PT-91 Twardy i bojowy wóz piechoty BWP-1 z 9. Brygady Kawalerii Pancernej, a także możliwość spotkania się z żołnierzami JW FORMOZA. W programie przewidziano również występy artystyczne Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera i artystów z Klubu 3. Flotylli Okrętów. Nie zabraknie także żołnierskiego poczęstunku, czyli wojskowej grochówki. Piknik zakończy się uroczystym Capstrzykiem Niepodległości.


CAPSTRZTYK NIEPODLEGŁOŚCI

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w Gdyni odbędzie się uroczysty Capstrzyk Niepodległości. Marynarze wraz z mieszkańcami Gdyni oddadzą hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17:30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystościach uczestniczyć będzie Kompania Honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz pododdział podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w historycznych mundurach. Przy pomniku „Polska Morska” odbędzie się Apel Pamięci – oddanie hołdu wszystkim tym, którzy na przestrzeni wieków walczyli o niepodległą Polskę.

 

 

 

Program uroczystości:
10 listopada 2018 roku (sobota)

 

  • 13:00 – 16:30 - Piknik Wojskowy „Służymy Niepodległej”
  • 17:30 – 18:00 – Ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego;
  • 18:00 – 19:00 Uroczysty Capstrzyk Niepodległości ulicami Gdyni połączony z uroczystościami pod pomnikiem „Polska Morska”;

11 listopada 2018 roku (niedziela) Gdynia

  • 08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej;
  • 10:00 – uroczysta masz święta w intencji Ojczyzny w Kościele Najświętszej Marii Panny (ul. Świętojańska);
  • 12:00 – Gdyńska Parada Niepodległości (Plac Konstytucji, ul. 10 lutego, skwer Kościuszki);
  • 12:45 – uroczystości przy pomniku „Polska Morska” na skwerze Kościuszki;

Kosakowo

  • 12:45 – ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Klebby, uczestnika walk o polskość Kosakowa (ul. Żeromskiego, przed UG Kosakowo);

Sopot

  • 18:00 – uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym w Sopocie;
  • 19:00 – ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu (ul. T. Kościuszki, przy UM Sopot);
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych