BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Ślubowanie Kadetów w Rzepinie
09.11.2018
W czwartek, 8 listopada w Rzepinie odbyło się uroczyste ślubowanie kadetów pierwszego rocznika klasy mundurowej LO im. Stanisława Staszica. Dowódcę Generalnego RSZ reprezentował dowódca 3. Flotylli Okrętów komandor Mirosław Jurkowlaniec.

Kadeci! dzisiejszy dzień z pewnością zapadnie w waszej pamięci na długie lata, to właśnie dziś w uroczystych okolicznościach powtórzyliście tekst ślubowania. Widać, że Wy młodzi ludzie dokonaliście świadomego, dojrzałego wyboru. Z wysoko uniesioną głową, wierzcie w najwyższe wartości patriotyczne, a honor i ojczyzna są dla Was najważniejsze. - tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie komandor Mirosław JURKOWLANIEC, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP.

 

Uroczystość poprzedziła Msza Święta w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie, która została odprawiona zgodnie z ceremoniałem wojskowym w obecności sztandarów i Wojskowej Asysty Honorowej. Po Eucharystii, główne obchody przeniosły się na plac przed Urzędem Miasta i Gminy Rzepin, gdzie wśród licznie zebranej lokalnej społeczności i szanownych gości, młodzi adepci wojskowego rzemiosła przystąpili do ślubowania.

Komandor Mirosław Jurkowlaniec nawiązał w trakcie swojego przemówienie do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - Nasza Ojczyzna potrzebuje świadomych, młodych i zdolnych ludzi, którzy w przyszłości będą strzec jej niepodległości i granic. Niepodległość dla nas Polaków jest szczególnym darem, musimy jednak pamiętać ile krwi i ofiar ludzkich kosztowała, musimy o nią dbać i pielęgnować. Tak właśnie czynili Wasi poprzednicy, którzy czynnie włączali się w walkę wyzwoleńczą.

 

Utworzenie klasy mundurowej w sąsiedztwie w 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej to dobry krok w kierunku poprawienie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, wierzymy że wydarzenie to poprowadzi młodych Kadetów w niedalekiej przyszłości do kolejnej równie ważnej ceremonii… Przysięgi Wojskowej.

 

Pierwsze szkoły kadetów funkcjonowały już od XVIII w., a najstarszą z nich utworzył sam król Stanisław August Poniatowski. Tak zwana Szkoła Rycerska wykształciła wielkich patriotów, w tym samego generała Tadeusza Kościuszko. Wychowankowie korpusu Kadetów walczyli w Powstaniach Śląskich, a ich waleczność docenił sam Marszałek Piłsudski. Ich następcy dali przykład męstwa w ciężkich bojach pod Monte Casino służąc w składzie II korpusu pod dowództwem generał Władysława Andersa.

 

 GALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych