BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
100. rocznica zakończenia I wojny światowej
13.11.2018
W poniedziałek, (12 listopada o godzinie 13:00) na francuskim cmentarzu wojskowym w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę zawieszenia broni w 1918 roku.

W ceremonii uczestniczyli między innymi: ambasador Francji w Polsce Pierre Levy, dowódca 3. Flotylli Okrętów komandor Mirosław Jurkowlaniec, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, a także przedstawiciele władz samorządowych. Uroczystość odbyła się w asyście honorowej Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej.

 

 

Obchody 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej rozpoczęto od odegrania hymnów Francji i Polski. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem głównym cmentarza. Na zakończenie uroczystości Orkiestra Reprezentacyjna MW wykonała sygnał okolicznościowy „Aux Morte” ku czci poległych i zmarłych żołnierzy.

 

Wojskowy Cmentarz Francuski powstał w 1967 roku i zajmuje powierzchnię ok. 2 ha. Pochowano tam szczątki ok. 1500 żołnierzy francuskich z I i II wojny światowej, które były ekshumowane z całej Polski. Wcześniej w tym miejscu znajdował się cmentarz żołnierzy francuskich z czasów wojny napoleońskiej. W otwarciu francuskiego cmentarza uczestniczył ówczesny prezydent Francji – generał Charles de Gaulle.

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych