BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Urodziny najstarszego marynarza
14.12.2018
Kapitan w stanie spoczynku Aleksander Pawelec, żołnierz Lądowej Obrony Wybrzeża 1939 i Armii Krajowej, obchodził 103 urodziny.


Z tej okazji jubilata, najstarszego polskiego marynarza, odwiedziła delegacja Marynarki Wojennej z Inspektorem MW wiceadmirałem Jarosławem Ziemiańskim na czele. Spotkanie odbyło się w mieszkaniu kapitana Pawelca w Gdyni.

Wiceadmirał Jarosław Ziemiański, w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, wręczył Jubilatowi list gratulacyjny i przekazał życzenia. Inspektorowi Marynarki Wojennej towarzyszyli dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec i komendant Portu Wojennego Gdynia kmdr Jarosław Wypijewski.


GALERIAKapitan w stanie spoczynku Aleksander Pawelec pochodzi z Lututowa, koło Wielunia, gdzie urodził się w 1915 roku. Żołnierski mundur założył wiosną 1939 roku trafiając do plutonu zwiadu 1 Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie. We wrześniu 1939 roku z tą jednostką brał udział w obronie Wybrzeża (Redy, Rumi, Kępy Oksywskiej). Po śmierci pułkownika Stanisława Dąbka i kapitulacji Kępy Oksywskiej dostał się do niewoli. Z obozu jenieckiego trafił na przymusowe roboty, skąd uciekł. Wrócił w rodzinne strony i podjął walkę wstępując w szeregi tamtejszego oddziału Armii Krajowej, nad którym dwa lata później objął dowództwo. Po zakończeniu działań wojennych, z obawy przed konsekwencjami przynależności do AK, powrócił na Wybrzeże. Osiedlił się w Gdyni, gdzie mieszka do dziś. W 2016 roku, przez Ministra Obrony Narodowej został mianowany na stopień kapitana.

Najstarszy polski marynarz na stałe związał się z Marynarką Wojenną. Jest częstym gościem na wszystkich jej uroczystościach.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych