BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Odszedł na wieczną wachtę
05.02.2019
W poniedziałek, 4 lutego na wieczną wachtę odszedł kapitan w stanie spoczynku Aleksander Pawelec. Żołnierz 1 Morskiego Pułku Strzelców, Armii Krajowej, uczestnik walk w obronie polskiego wybrzeża z 1939 roku zmarł w wieku 103 lat.

 

Cześć Jego Pamięci!


Nabożeństwo żałobne, w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, zostanie odprawione w Kościele Garnizonowym MW w Gdyni Oksywiu (ul. Śmidowicza) w piątek, 8 lutego, o godzinie 12:00. Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Muchowskiego) rozpoczną się o godzinie 13:00.


 GALERIA


Kapitan w stanie spoczynku Aleksander Pawelec pochodził z Lututowa, koło Wielunia, gdzie urodził się w 1915 roku. Żołnierski mundur założył wiosną 1939 roku trafiając do plutonu zwiadu 1 Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie. We wrześniu 1939 roku z tą jednostką brał udział w obronie Wybrzeża (Redy, Rumi, Kępy Oksywskiej). Po śmierci pułkownika Stanisława Dąbka i kapitulacji Kępy Oksywskiej dostał się do niewoli. Z obozu jenieckiego trafił na przymusowe roboty, skąd uciekł. Wrócił w rodzinne strony i podjął walkę wstępując w szeregi tamtejszego oddziału Armii Krajowej, nad którym dwa lata później objął dowództwo. Po zakończeniu działań wojennych, z obawy przed konsekwencjami przynależności do AK, powrócił na Wybrzeże. Osiedlił się w Gdyni, gdzie mieszkał do ostatnich swoich dni.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych