BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w garnizonie Gdynia
28.02.2019
W piątek, 1 marca w garnizonie Gdynia, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się uroczystości w asyście honorowej Marynarki Wojennej. W miejscach pamięci marynarze złożą kwiaty oraz wystawią posterunki honorowe.

 

GALERIA


PLAN OBCHODÓW W GARNIZONIE GDYNIA
w dniu 1 marca 2019 roku

Gdynia

 

  • godz. 10:00 – ceremonia złożenia wiązanek kwiatów w „Kwaterze Pamięci” na cmentarzu MW.
  • godz. 12.00 – ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego (skrzyżowanie ul. Pułaskiego i ul. Świętojańskiej), w tym: odegranie hymnu państwowego, modlitwa w intencji Żołnierzy Wyklętych, odczytanie Apelu Pamięci i oddanie salwy honorowej.

Sopot

  • godz. 14:00 – ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.
  • godz. 14:30 – ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Sanitariuszki Inki.


Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 roku parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

W tym dniu składamy hołd bohaterom powstania antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu Polakom reżimowi komunistycznemu.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych