BIP
3 FLOTYLLA OKRĘTÓW
Aktualności
Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.2019
Pod patronatem Ministra Obrony Narodowej w niedzielę, 3 marca, odbędzie się Bieg Tropem Wilczym. To największa impreza masowa towarzysząca obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającego na 1 marca.

Ideą biegu jest przede wszystkim uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych, uczczenie ich pamięci, ale także przybliżenie historii i pokazanie społeczeństwu kim byli. W organizację, VII już edycji biegu, zaangażowane są jednostki podległe 3. Flotylli Okrętów, w tym: Dywizjon Okrętów Bojowych, Dywizjon Okrętów Wsparcia, Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego MW, Morska Jednostka Rakietowa oraz 43. Batalion Saperów z Rozewia. Marynarze wesprą organizację Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdyni, Rumi, Siemirowicach oraz Rozewiu.


GALERIAW Biegu Tropem Wilczym może wziąć udział każdy, bez względu na wiek, bez przeciwwskazań lekarskich do uprawiania sportu wytrzymałościowego. Tradycyjna długość Biegu wynosi 1963 metry, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak, pseudonim „Lalek”. Wspólną dla wszystkich miejscowości godziną rozpoczęcia biegu jest 12:00. Każdy uczestnik w ramach pakietu z numerem startowym otrzyma pamiątkową koszulkę z wizerunkiem patrona biegu. Tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym patronują bohaterowie, którzy toczyli bezgranicznie ofiarną walkę z komunizmem o wolną i samodzielną Polskę: Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław Siła Nowicki, Paweł Jasienica oraz kapitan Jerzy Stawski – ostatni żyjący żołnierz Warszyca. Ich podobizny znajdują się na koszulkach, w których będą biec uczestnicy Biegu. Częścią pakietu startowego będzie także medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Bieg jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ustanowił go w 2011 roku parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych